کیوون بالا برره: میخواهی وزیر امور خارجه اسرائیل بشی؟

ایکاش اوباما قبل از انتخابات به اسرائیل می آمد و نطق میکرد. با همون سخنرانی روز ٢٠ مارس در اورشلیم میتوانست چه قدر به محافظه کارهای اسرائیل در انتخابات ضرر بزنه. بعید نمیبود اگر احزاب راستی ملی گرا و مذهبی مثل لیکود بیتنو ٣ یا حتی ٤ تا کرسی از دست میدادند.
شاید بپرسید “جاودان فر ، تو چه مشکلی داری با این دولت نتانیاهو و احزاب طرفدار او؟ چرا انقدر ایراد میگیری؟”
جواب من: دشمن + تراشی
. دولت قبلی خدای دشمن تراشی بود. من نمیگم ما دشمن نداریم. من نمیگم یهودی ستیز در این دنیا نیست. درسته، هست. ولی این آقایون خوراک هم برای آنها درست میکنند. چرا؟ چون آنها نون و آبشون دشمن تراشی هستش. ببینید روابط اسرائیل با کشور های اروپایی. همون سارکوزی که یکی از بهترین دوست های اسرائیل بود. اون راجع به نتانیاهو چی گفت؟ اوباما چی گفت؟ آنجلا مرکل چی گفت؟
کدوم دولتی که نون و آبش دشمن تراشی نیست میگذا رد که آویگدور لیبرمن وزیر امور خارجه بشه؟  والا صد رحمت به کیوون (پول بده، پول زور بده) برره.
حالا دولت جدید: نتانیاهو نخست وزیر، لیبرمن هم امور خارجه براش  رزرو شده. مثال مادربزرگ ها که صبح زود زنبیل جلوی صف نون میگذاشتند به یادم میاد.
مشکل دیگه هم دین در سیاست. آقا ما چاکر هر چی آخوند  و خاخام و کشیش. حق یار همتون.
ولی از روزی که دینی ها وارد به سیاست اسرائیل شدند این کشور شده افراطی تر، منزوی تر، و فاسد تر.
حالا این که ما هستی و نیستی کشور خودمون را در ایران به متدین ها از دست دادیم که دیگه نور الا نور. مار گزیده از چی میترسه؟
شما مقام اسرائیل را در جامعه بین المللی  قبل از پیروزی لیکود در سال میلادی ١٩٧٧ مقایسه کنید تا بعد از ان. چی بودیم، چی شدیم. باتلاق لبنان را کی درست کرد؟ عرفات تروریست بود که بود. چرا ما ١٦ سال در لبنان بودیم؟ عرفات چی شد؟ ما هنوز تو گل لبنان بودیم و آقا سور و مور گنده تشریف آوردند به غزه در سال ١٩٩٣.
نتانیاهو میخواست ایران رو تحریک کنه به جنگ، تازه بدون اجازه کابینت، اقدامی که کاملا غیر قانونی بود . به رقم ان، فرمان داد که نیروهای اسرائیلی آماده باش رو افزایش بدهند. به قول رییس اسبق موساد و شین بت آنها فرمان وی را رد کردند. اگر نه حالا جنگ شده بود، تازه غیر قانونی. میتونید تجسم کنید که چه میشد؟ جنگ غیر قانونی علیه ایران، بدون اطلاع وزرا اسرائیل چه مصیبت برای ما میتونست به وجود  بیاره؟ چه ضربه ای به روابط ما با مردم ایران و دولت امریکا میتونست بزنه؟
بگید “جاودانفر، تو نمیخوای نقاط مثبت را ببینی”.
والا ما نور افکن انداختیم و ذره بین به دست و چیزی پیدا نکردیم. حالا شما اگر میتونی علی یارت و دست حق به همراهت. کپسول اکسیژن یادت نره چون بایستی خیلی بکنی و عمیق.
این همه دشمن تراشی بسه. اسرائیل رویایی محقق شده است برای یکی از بدبخت ترین و زجر کشیده ترین اقوام تاریخ. نسل ما، یهودیان این دوره و این نسل به خصوص خیلی شانس داریم. چرا؟ نه فقط به خاطر این که کشور داریم، نه فقط به خاطره اینکه ابر قدرته،  بلکه به خاطر اینکه دشمنان امروزی ما از صلح بیشتر میترسند تا جنگ.  ولی سیاستمدارن ما بیشتر تمرکز میکنند برای به وجود آوردن جنگ تا صلح.
روز ٢١ مارس برنامه افق لطف کردند بنده را با دو مهمان دگر دعوت کردند برای تجزیه و تحلیل سفر اوباما به اسرائیل.
چه بهتر از اینکه روز عید احساس نزدیکی با مردم ایران بکنم، از طریق صدای امریکا. خیلی ممنون دوستان از دعوتتان. لطف کردید.
 در سایه ایزد تبارک، عید همتان بود مبارک.

One thought on “کیوون بالا برره: میخواهی وزیر امور خارجه اسرائیل بشی؟

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s