در انتظار سعید جلیلی

بعضی ها منتظر ورود علی اکبر هاشمی رفسنجانی به میدان انتخابات هستند. بعد از اظهارات اخیر وی که “نمي گويم نمي آيم” خیلی ها گمان میکنند که احتمال ورود وی به صحنه انتخابات  افزایش پیدا کرده. 
بقول  معروف  “من که چشمم آب نمیخوره”. حالا فرض کنیم که رفسنجانی اومد، چی کار میتونه بکنه ؟
سپاه پاسدارن اجازه نخواهد داد که حتی روحش هم نزدیک دفتر ریاست جمهوری در خیابان لویی پاستور بشه، چه برسه به خودش.
 رهبر و دفتر رهبری (آقای گلپایگانی + مجتبی خامنه ای) هم پشت سپاه خواهند ایستاد.
 تازه نبایستی فراموش کنیم کل کادر اصولگرایان و جبهه پایداری, اکثریت مطلق آنها هم ضد  رفسنجانی هستند ( تا یک مقداری به جز ولایتی).
ورود کسی که بنظر من واقعا میتونه تمام معادله کنونی انتخابات رو به هم بزنه سعید جلیلی هستش.
اگر او وارد بشه، به نظر من احتمال انتخاب وی به دست ایت الله خامنه ای و سپاه بسیار بالا خواهد بود. حتی میتونم بگم که بعد از حداد عادل احتمال انتخاب جلیلی از بقیه بالاتر هستش.
از دیدگاه رهبری و سپاه، در ٦ سال آخر سعید جلیلی به عنوان سردبیر شورای عالی امنیت ملی سربازی ولایتمرد، مؤمن به ولایت فقیه و دستوران فرمانده خود بوده. هم مسئله اتمی را خوب میشناسه، و مهمتر از همه، بر اساس رفتار وی، سربازی وفا در خواهد بود. نه مثل احمدی نژاد که اجازه ورود به ولایت را از صحرا گمنامی بهش دادند و بعد از ٥ سال فکر کرد که با ساکنان که هیچی، با کد خدا هم میتونه دعوا کنه.
 تنها “مشکل” جلیلی نزدیکی او به جبهه پایداری مصباح یزدی هستش. اکثریت مجلس این روز ها اعضای اصولگرایان هستند.

همه چیز بستگی به برکت آقا دارد، چون بعد از ان حرکت به سوی دفتر ریاست جمهوری مشکلی برای جلیلی نخواهد بود.

2 thoughts on “در انتظار سعید جلیلی

  1. بعید نیست. منم احتمال جلیلی رو از همه بیشتر میدونم. جلیلی قابلیت که اینکه سرباز گوش به فرمان ولایت باشه بیشتر از همه رو داره. بقیه امکان اینکه مثل اهمدی نژاد چموشی کنن زیاد هست.

  2. به نظر من هم جلیلی کاندیدای مورد علاقه رهبره، اولاً به دلیل اینکه هیچکدوم از کاندیداهای فعلی اصولگرا ضد هاشمی نیستند حتی بعضی هاشون نسبت به هاشمی سمپات هم دارند مثل ولایتی و روحانی و قالیباف، دوماً اینکه علی رغم نزدیکی لنکرانی به رهبر و مصباح احتمال رای آوردنش ضعیفه و بعیده بدون کمک سپاه و دست غیب رهبر بتونه پیروز بشه، تنها امید خامنه ای به بازگشتن به دوران شیرین دوره اول احمدی نژاد آوردن کسی ایه که از هر جهت شبیه به اونه اما مشکلات اون رو نداره و مطیع محضه که تقریباً این فقط در مورد جلیلی صدق میکنه، فراموش نکنیم که شایعه خیلی قوی مطرحه که بسیاری از ایده های رادیکال احمدی نژاد در دور اول محصول کار جلیلی بود و خیلی ها مدعی بودند که نامه های احمدی نژاد به اوباما رو جلیلی نوشته. اما مشکلی که با اومدن جلیلی بوجود میاد تشتت در جبهه پایداریه که تاکیدش بر اصلحه و اصلح رو لنکرانی میدونه که این به خودی خود ضربه ای به جلیلی زده، اگر جلیلی بیادی لنکرانی نمی تونه کنار بکشه چون به گفته مصباح اصلحه و تکلیفشه که کاندید بشه و در این صورت در بین طرفدارای افراطی پایداری دو دستگی بوجود میاد و این گروه هنوز بسط پیدا نکرده تجزیه میشه و کل روضه هاشون درباب وحدت و طبعیت از فقها زیر سئوال میره و اگر هم نیاد کل زحمات 8 ساله خامنه ای به باد میره و دولت احتمالاً میفته دست اصولگراهای تکنوکرات و بساط سوم تیری ها تا حدود زیادی بر چیده میشه خلاصه خامنه ای خودش رو توی بد مخمصه ای گیر انداخته، نه راه پس داره نه راه پیش.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s