شب ستاره های اصفهانی در آسمان حومه تل آویو

تئاتر ایرانی در اسرائیل بگذار کنار, ما دیشب به تئاتر اصفهانی در اسرائیل رفتیم.
تئاتر معمولی که از تمام تجهیزات برخورداره را بگذار کنار, دیشب وسط برنامه برق رفت, ولی هنر پیشه ها تصمیم گرفتند که نمایشنامه را بدون میکروفون توی سالن تئاتر ادامه بدهند. اون هم چی؟ با چراغهای کم نور اضطراری که روشن مونده بودند. تاریک تاریک بود.
نمایشنامه “جدایی فردوس خانوم از ملا داووت” یکی از خنده دار ترین نمایشنامه هایی هستش که اخیرا دیدم. این نمایشنامه در شهر “پتاخ تیکوا” در حومه تل آویو انجام شد.
دانیال شفاییم نقش فردوس خانوم رو بازی میکنه. آقای شفایم هنر پیشه ٢٧ ساله اصفهانی هستند. ایشون در نقش فردوس خانوم رنج کشیده که در عین حال زبونی تیز تر از اره برقی داره واقعا بجا و حتی میشه گفت نابغه است.
آقای داوود سعیدیان نقش  ملا داووت را بازی میکنند. ایشون ٤٠ سال سابقه هنری در اسرائیل دارند و  نقش شوهر رنج کشیده و در عین حال خسیس فردوس خانوم را خیلی عالی اجرا کردند.
آقای ایرج آقاجانی نقش قاضی را اجرا کردند. ایشون هم از سابقه طولانی در تئاتر ایرانی در اسرائیل برخوردار هستند و هنر پیشه ای عالی.
این تئاتر برای من لذت بخش بود, چون فامیل من هم از طرف پدری و هم از طرف مادری یهودی اصفهانی هستند. یهودیان این شهر زبان محلی خود را دارند. زبانی بسیار شیرین که با لهجه غلیظ اصفهانی صحبت میشود. این زبان دستور زبان, کلمات و افعال خود دارد.
به طور  مثال , فعل “بشاش” به معنی “توانستن” به این شرح صرف میشود:
مون  بشام  (من میتوانم)
 تو بشای (تو میتوانی)
 او بشاش (اومیتواند)
مثلا: “پیریچه خب بشاش انگلیسی بنگارو”, یعنی این پسره خوب میتونه انگلیسی حرف بزنه.
برای من و یهودیان اصفهانی الاصل مانند من این نمایشنامه نه تنها خنده دار بود, بلکه خاطره انگیز , چون زبان و حرکات محله ای را که در این نمایشنامه شاهد بودیم را سالها در خانواده خود دیده و شنیده بودیم.
این صحنه اول نمایشنامه (هنوز برق نرفته بود).
این هم صحنه ای که فردوس خانوم و با قاضی راجع به کمبودی در زندگی زناشویی خود درد دل میکرد. خودتون میتوانید تجسم کنید که “رفتن به قم” یعنی چه. این قسمت تئاتر بعد از رفتن برق اجرا شد.
این ٣ نفر ارزش طلا برای جامعه ما به خصوص برای حفظ فرهنگ ما دارند. “خذا گوشداروشون با” , یعنی خدا نگهدارشان باشه.  امن.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s