جنگ اسرائیل و حماس, جنگ بین دو طرف متوهم

مردم اسرائیل و غزه قربانی توهم های دولت های خود هستند. توهم هایی که هر چند سال یک بار منجر به جنگ جدید بین دو طرف میشود .

یکی از آسان ترین راه های دشمن تراشی در اسرائیل فراخوانی نابودی این کشور است.این هدفی  است که حماس به صورت رسمی در منشور خود اعلام کرده.

توهم گروه حماس این است که آرزوی رسمی این  گروه برای نابودی اسرائیل, منجر به ایجاد دشمنی شدید فرا حزبی در اسرائیل نخواهد شد.

فراخواندن نابودی یک کشور برای هیچ کشور و ملیتی  قابل قبول نیست. نبایستی فراموش کرد که در روان شناسی ملت اسرائیل فرا خوانی هیتلر برای از بین بردن قوم  یهود و  زخم روانی مرگ شش میلیون یهودی در هولوکاست هنوز وجود دارد. برای خیلی ها این زخم تازه است چون فامیل خود را در این فاجعه از دست داده اند. به رقم اینکه حماس ادعا میکند که دشمنی با قوم یهود ندارد بلکه فقط با اسرائیل,  پیام های یهودستیزی این گروه در منشورش شکی برای مردم اسرائیل نگذشته که این گروه نه فقط از  اسرائیل بلکه از یهودیان هم نفرت دارد. به طور مثال در اصل هفتم منشور حماس نوشته شده:

 روز قیامت نخواهد رسید تا وقتی که مسلمانان علیه یهودیان بجنگند.  یهودی پشت سنگ ها و درختها قایم پنهان خواهند شد. سنگها و درختها خواهند گفت ای مسلمانان, ای عبدالله, یهودی پشت من پنهان شده. بیا و او را بکش. فقط درخت غرقد این را انجام نخواهد داد چون ان درخت یهودیان است.

وقتی گروهی مثل حماس دوباره رسما فراخوانی نابودی اسرائیل و کشتار یهودیان را میکند, به صورت اتوماتیک مردم اسرائیل به تجربه های تلخ هولوکاست برمیگردند, و همه در برابر تهدید جدید چه کوچک چه بزرگ متحد میشوند.

توهم دگر گروه حماس اینست که به علاوه فراخواندن نابودی اسرائیل, با هدف قرار دادن مناطق مسکونی اسرائیل دولت و حتی گروه های اپوزیسیون حاضر به نشان دادن نرمش در مقابل تقاضی های این گروه خواهند بود.

نبایستی فراموش شود که حماس در ٢٦٠٠ حملات موشکی خود تا امروز به اسرائیل فرقی بین مناطق مسکونی و نظامی نمیگذارد. تنها دلیلی که این راکت ها منجر به تلفات بالا بین مردم اسرائیل نشدند سیستم ضد مشکی “گنبد آهنین” اسرائیل است.

تجربه نشان داده که در گذشته, در مقابل حملات حماس در اسرائیل گروه های راستگارا تقویت شدند, گروه هایی که حاضر به دادن هیچ نوع امتیاز به حماس نیستند. این نوع احزاب در اسرائیل به دنبال تضعیف و نابودی حماس هستند هم از طریق نظامی, و هم از طریق اقتصادی.

دولت اسرائیل هم به توهم های خود مبتلا است.

توهم اول دولت اسرائیل این است که با محاصره علیه غزه, مردم این منطقه  گروه حماس و نه اسرائیل را مقصر خواهند دانست . امید اسرائیل این است که نفرتی که محاصره غزه بین مردم غزه علیه حماس به وجود خواهد آورد  روزی تبدیل به انقلاب مردمی در غزه علیه حماس خواهد شد.

این سیاست کاملا شکست خورده ای است. شکی در ان نیست که این محاصره شامل دارو و تمام مواد خوراکی نبوده ولی در عین حال مقررات این محاصره  شرایط  مسخره هایی هم داشت که  بدون شک منجر به دشمن تراشی گسترده ای در غزه علیه اسرائیل  شده. به طور  مثال بین سال ٢٠٠٧ تا سال ٢٠١٠ دولت اسرائیل   براساس مقررات محاصره خود ورود  اسباب بازی, لوازم اشپز خانه, دوشک خواب و  حوله حمام را ممنوع کرده بود. بر اساس چه منطقی دولت اسرائیل  دوشک و حوله حمام را تهدید نظامی محسوب کرد؟

به رقم حذف  این شرایط محاصره در سال ٢٠١٠, هنوز قسمت های دیگری از این محاصره وجود دارند.

شرایطی که بعضی از آنان اقتصاد غزه را فلج کرده اند. بر اساس مقررات محاصره,تولید کنندگان غزه چه طرفدار حماس باشند چه نباشند حق صادرات محصولات  خود به مناطق فلسطینی در کرانه باختری, اردن و در خود اسرائیل را ندارند. مصر  چه طور؟ برای فروش محصولات از غزه به مصر و به سایر نقاط جهان محصولات غزه ای فقط از طریق فرودگاه اسرائیل ممکن است. این روش انقدر قیمت صادرات محصولات غزه را بالا میبرد که برای خیلی از مشتریان ان خریدن این محصولات دیگر صرف نمیکند. این روز ها,صادرات از غزه در مقایسه با زمان قبل از محاصره  ٩٨% کاهش  یافته.

وقتی چنین محاصره ای وجود دارد که مردم غزه را چنان بیچاره کرده, این دیدگاه که مردم برای منافع اسرائیل علیه حماس قیام کنند توهم مطلق است. دوما, فقر و بدبختی منجر به ایجاد و پرورش گروه های افراطی میشود, نه آنهایی که دنبال صلح با اسرائیل هستند.

در عین حال واکنش شدید اسرائیل در جنگ کنونی و انتظار از ان که منجر به کاهش محبوبیت حماس بشود هم توهم است. حمله به و نابودی تنها نیروگاه برق غزه که تمام غزه را بدون برق کرده به علاوه تلفات بالای غیر نظامیان فقط به محبوبیت حماس و افراطیون فلسطینی اضافه خواهد کرد.

اگر هر دو طرف از دنیا توهم خود خارج نشوند مردم اسرائیل و غزه تا ٣ – ٤ سال دگر دوباره مزه  تلخ جنگ را خواهند چشید.

بهترین راه خروج از چرخش خشونت بین هر دو طرف  به رسمیت شناختن حماس از وجود اسرائیل و پایان فراخوانی نابودی این کشور است.  در عین حال اسرائیل هم باید  محاصره اقتصادی غزه را پایان دهد و با حماس وارد مذاکرات شود. دولت مصر هم که تنها مسول ورود و خروج افراد از غزه است بایستی تردد افراد از غزه را آسان تر کند.

اسرائیل و حماس هر دو یک ايدئولوژي جدا برای مردم خود هستند. توپ, تانک, مسلسل  یا محاصره هرگز نمیتواند یک ايدئولوژي را از بین ببرد.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s