دلایل و عواقب اختلاف های بین آیت الله خمینی و سید علی خامنه ای درباره نخست وزیر شدن دوباره موسوی در سال 1364

سایت ایران وایر مقاله جالب و مفصلی را به اختلاف میان رهبر سابق ایران آیت الله خمینی و رییس جمهوری وقت حجت الاسلام خامنه ای اختصاص داده است. موضوع مربوط به سال 1364 و نخست وزیری دوباره میر حسین موسوی است که از حمایت گسترده آیت الله خمینی برخوردار بود.

روابط سید علی خامنه ای و میر حسین موسوی خامنه (اجداد هر دو زاده شهر خامنه در استان آذربایجان شرقی هستند) در دوران اول ریاست جمهوری خامنه ای (۱۳۶۰۶۴) به دلایل متعددی خوب نبود.

یکی از دلایل اصلی، تعلق داشتن موسوی به گروه رادیکال تری موسوم به “خط امام” بود. این در حالی بود که خامنه ای به گروه راست گراتر موسوم به “خط بازار” تعلق داشت. هر دو طرف دیدگاه های متضادی در زمینه های مختلف به خصوص در مورد دخالت دولت در اقتصاد داشتند. چپ ترها حامی دخالت دولت در اقتصاد بودند چون از منظر آنها این شیوه بهترین راه محقق کردن اهداف انقلاب برای کمک به کوخ نشینان (محرومین) بود. راستگراها “خط بازار” دخالت دولت در حوزه های اقتصادی را غیر شرعی و مضر برای رونق اقتصاد تلقی می کردند.

مایلم دو نکته را به این مقاله جالب اضافه کنم.

نکته اول: دلیل پافشاری آیت الله خمینی برای نخست وزیری مجدد موسوی چه بود؟

مقاله دلیل حمایت آیت الله خمینی برای نخست وزیر شدن دوباره موسوی را بررسی نکرده است. به نقل از خاطرات محسن رفیق دوست (جلد اول کتاب برای تاریخ میگویم, صفحه ۳۱۴) ، آیت الله خمینی خواستار نخست وزیر شدن مجدد موسوی بود به این دلیل که محسن رضایی به او گفته بود که نخست وزیر نشدن مجدد موسوی می تواند باعث ضعیف شدن روحیه رزمندگان در جبهه شود.  در آن زمان جنگ در مرحله حساسی قرار داشت و ثبات در خط مقدم جبههريا،اولویت اصلی رهبر ایران بود.

نکته دوم: عواقب دراز مدت اختلاف میان آیت الله خمینی و خامنه ای بر سر نخست وزیر شدن موسوی چه بود؟

 بر خلاف میل رئیس جمهور منتحب وقت علی خامنه ای، موسوی دوباره در مجلس به عنوان نخست وزیر انتخاب شد. به نظر من یکی از عواقب دراز مدت دیگر این ماجرا که در مورد آن در مقاله ایران وایر ذکری به میان نیامده، “اسلام آمریکایی” خواندن روحانیان راست گراتر توسط آیت الله خمینی بود که این جبهه را در انتخابات مجلس سوم با مشکل جدی رو به رو کرد.

جالب این که همان راست گرایان مذهبی که به حامی “اسلام آمریکایی” بودن متهم شده بودند و از این بابت گله مند بودند،، امروز از همان واژه برای حمله به دولت روحانی و حامیان برجام استفاده می کنند.

مقاله جالب ایران وایر را اینجا می توانید بخوانید.

 

Regards,